Jedna od važnijih tekovina demokratije, jeste lokalna zajednica. Demokratija je zamišljena kao vladavina naroda, od naroda, za narod, a kako bi to bilo moguće ukoliko ne bismo slušali prave potrebe naroda? Upravo „spuštanjem“ vlasti na nivo lokala, stvaramo mogućnosti da se svaki čovjek, individua, izbori za svoj interes, potrebe. Običnom građaninu je od veće važnosti da živi u naselju koje ima regulisane sve komunalne i elementarne potrebe, nego li da učestvuje u kreiranju visoke politike na nivou republike. Dakle, cilj je kvalitetan život u lokalnoj jedinici, interes mještana, rješavanje pitanja praktične prirode.

Kada je riječ o učešću na izborima, ono što možemo uočiti jeste da je politika dobila brojne pežorativne epitete, pa se tako i svako učešće na izborima posmatra sa dozom negativnosti, sumnje u motive i slično. Građani često zaboravljaju kakva borba je prethodila dobijanju univerzalnog biračkog prava, odnosno odbacuju važnu zaostavštinu predaka da mogu birati i biti birani. Za mene je to pravo, gotovo iste važnosti kao druga univerzalna ljudska prava, pravo na život, slobodu, jednakost, imovinu i slobodno traženje sreće. Učešćem na izborima svako daje svoj doprinos u izgradnji društva u kome se nalazi, a da li će to biti u vidu kandidature, podrške kandidatu ili kroz pritisak na nosioce vlasti, to je odveć stvar individualnih preferencija.

Na temu samih izbora, naslanja se još jedna bitna tema, mladi u politici. Neka istraživanja pokazuju da je politika i dalje „zanat starijih“ ali i da postoji pozitivan trend uključivanja mladih. Da li je to rezultat rada nevladinog sektora koji nastoji aktivirati mlade, ili pak novijeg koncepta obrazovanjai vaspitanja koji njeguje individualnost, nije ni važno. Važno je to da mladi svojim angažmanom unose nove ideje, nove energije, rješenja i trendove bez kojih be bismo bili u korak sa savremenim demokratskim i liberalnim društvima. Nove generacije, od ranog doba treba učiti aktivizmu, političkoj kulturi i da ne mora baš svako da se uklapa u postojeće, krute, centralizovane politike, starih političkih aktera.

Akademka: Nataša Drinić

Projekat se realizuje zahvaljujući podršci programa Bosnia and Herzegovina Resilience Initiative (BHRI), koji sprovodi Međunarodna organizacija za migracije (IOM), uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).